A pihentető, elegendő ideig tartó alvás nélkülözhetetlen ahhoz, hogy mindennapjaink energikusak legyenek, és maximálisan oda tudjunk koncentrálni teendőinkre. Tény azonban, hogy a lakosság majdnem fele küzd valamilyen alvásproblémával, mely a leggyakrabban abban nyilvánul meg, hogy az érintettek nehezen tudnak elaludni, többször felébrendnek az éjszaka folyamán, valamint a hajnali-reggeli órákban is csak hánykolódnak az ágyban. A betegek nem azért nem alszanak, mert nem kimerültek, hanem egyéb tényezők gyakorolnak hatást az éjszakai nyugalmukra.
Az alvás nem csak testünk regenerálódása miatt rendkívül fontos, hanem a velünk történt események feldolgozása miatt is. A psziché különösen rosszul viseli, ha nem kapja meg a szervezet a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenést, de ugyanez visszafelé is igaz, és a lélek problémái egyértelműen hatást gyakorolnak az alvásra, vagy éppen annak hiányára. Emellett egyes betegségek is nagy eséllyel alakulnak ki, ha a kialvatlanság tartóssá válik, és rendszeresen nem tud pihenni a páciens.
Mint a betegségeknél általában, az álmatlanság esetében is az okok feltárása, azok megértése, és gyökerüknél történő kezelése a legfontosabb. Számos altató gyógyszer van forgalomban, és nagyon sokan ezektől várják a megoldást, de egyre több esetben kiderül, hogy szedésüknek több negatívuma, mint haszna van, arról nem is beszélve, hogy a szervezet egy idő után ellenállóvá válik a hatóanyaggal szemben, és még nagy- egyébként akár veszélyessé is válható – dózis szedésével sem jön az áhított álom. Nézzük tehát, mely okok vezethetnek oda, hogy az alvászavarok leggyakoribb fajtája kialakuljon, és rendszeressé váljon!
Az olyan pszichiátriai betegségek, mint a depresszió és a szorongásos szavarok, valamint az álmatlanság között egyértelmű kapcsolat mutatható ki. A betegek képtelenek az éjszaka során félretenni problémáikat, azok felerősödnek, fokozottan kerülnek megélésre. Hasonlóképp igaz ez a rossz szociális és gazdasági körülmények között élőkre is, akikre jellemző, hogy az éjszaka során is az élethelyzet megoldásán, az abból való kilábaláson, a lehetőségeken, és az esetleges negatív következményeken gondolkodnak, ezzel szervezetük számára lehetetlenné téve a pihenést. Az alkohol-, és drogfogyasztás nyilvánvaló, hogy rányomják bélyegüket az alvás mennyiségére, minőségére. Már egyetlen alkalmas italozás után is tapasztalható, hogy rémálmok gyötörnek, a magas vérnyomás miatt nehezen megy az elalvás. Ha az alkohol fogyasztása állandósul, ezek a panaszok még súlyosabbá válnak. A mentális betegségek egyébként az álmatlanság következményeként is kialakulhatnak.
Az álmatlanság a nőknél gyakoribb probléma, mint a férfiaknál, és az idősebb korosztály is inkább érintettnek számít. A háttérben fennálló mentális, belgyógyászati, neurológiai tényezőkön kívül okolhatóak az alváshigiéniás tényezők, valamint a munkából, esetleg időzónák közti gyakori repülésből kifolyólag felmerülő alvásnehezítő tényezők. Nem véletlen kerültek kialakításra manapság az úgynevezett alvásklinikák, ahol kifejezetten a betegségtől szenvedők számára igyekeznek megoldást találni. Az általános kivizsgálások az említett szakterületeken természetesen nélkülözhetetlenek a diagnózis felállításához, de fontos információkhoz lehet jutni például az úgynevezett poliszomnográfiás készülék adataiból, mely alvás közben rögzíti az agykérgi elektromos tevékenységeket.
A kezelés kialakításához elengedhetetlen a fennálló alapbetegségek ismerete, azok gyógyszeres, pszichoterápiás, vagy a kettő kombinációjával végzett orvoslása. A mentális problémák feltárásával általában megszüntethető az alvászavarok nagy része, így a depresszió és a pánikbetegség kezelése rendkívül fontos szerepet játszik az alvászavar témakörével kapcsolatban.
S hogy milyen természetes módszerek, életmódbeli változtatások segíthetnek abban, hogy sikerüljön elaludni, és az éjszakát pihentető alvással tölteni? Ha nem áll fenn a felsoroltakon kívül komolyabb kísérőbetegség, akkor elegendő lehet szokásait megváltoztatnia, ehhez igyekszünk most néhány hasznos tanáccsal segítséget nyújtani.
- Célszerű reggel mindig ugyanakkor felkelni, ezzel is rendszerességre szoktatva a szervezetet.
- Koffeint csak a minimálisan szükséges mennyiségben vigyen be a szervezetbe, az alkohol nagymennyiségű fogyasztása viszont egyértelműen alvásproblémákat, gyakori felébredéseket és rémálmot okoz.
- Vannak, akik étvágycsökkentő hatása miatt az esti edzést ajánlják, de lefekvés előtt körülbelül 3 órával már nem ajánlatos komolyabb fizikai aktivitást végezni azoknak, akik egyébként is alvászavarral küzdenek.
- Az ágy legyen a pihenés színtere. Elalvás előtt már ne innen intézze a munkahelyi e-mail-eket, vagy telefonálja körbe barátait.
- Lefekvés előtt 1-2 órával már ne egyen semmit, hiszen ez megnehezíti az elalvást, és a nagy teázásokat se közvetlenül ekkorra időzítse – nyilvánvaló okok miatt.
- A hálószoba kialakításakor törekedjen a kényelemre, a zajmentes környezetre, és az egészséges fekvést nyújtó ágy beszerzésére.
- Stresszoldás esténként – hogy ez illóolajokkal, egy kellemes fürdővel, párjával való együttléttel, vagy zenehallgatással, egy jó könyv társaságában történik, mindenki maga dönti el, a lényeg, hogy a napi rohanást, problémákat ekkorra próbálja meg kizárni életéből, hiszen a következő nap kipihentsége és energikussága múlik rajta!
Vélemény, hozzászólás?