Az önkormányzattól igényelhető segélyfajták közül a legtöbbször igényelt a lakásfenntartási támogatás és az aktív korúak ellátása. Hiszen a lakás fenntartása jelenti az egyk legnagyobb kiadást. Ezeken kívül még sok más segélyezési formát is nyújthatnak az egyes önkormányzatok.
Az önkormányzati segélyeket mindig a lakóhely szerint illetékes önkormányzatnál (járási hivatal) kell igényelnünk és minden településen változhat azon segélyek típusa, aminek odaítéléséről dönt az önkormányzat.
Vagyis mindenki a lakóhelye szerinti járási hivatal szociális osztályán érdeklődjön affelől, milyen segélyek igényelhetőek a településen. Vagyis az alábbi felsorolás nem törvényszerű, kötelezően járó támogatásfajtákat vesz sorra, melyet az önkormányzat köteles lenne mindenkinek kiutalni.
A leggyakrabban igényelt segélyfajtákat fogjuk megnézni a következőkben, de hangúlyozzuk, hogy a teljeskörű információkat mindig a lakhelyünk járási hivatalánál tudhatjuk meg, hogy az illetékes hivatal melyik segélyformát biztosítja számunkra, ezért mindenki tájékozódjon a lakhelye szerinti szociális osztályon.
Aktív korúak ellátása, aminek két fajtája létezik, a foglalkozást helyettesítő támogatás, ami a munkanélküli segély folyósításának megszűnése után járhat, valamint másik fajtája az aktív korúak ellátásának a rendszeres szociális segély, amelyeket önálló cikkünkben részleteztünk.
Adósságkezelési szolgáltatás egy olyan önkormányzati segélyfajta, amit az a szociálisan rászoruló személy igényelhet, akinek olyan alacsony a jövedelme havonta, hogy a lakhatásának költségeit valamiből fedeznie kell, így ez erre szolgálna. Ennél a segélynél figyelembe veszik a lakás alapterületét és az egy főre jutó jövedelemet is pontos meghatározottság alatt áll. Ebben a segélyformában a lakó adósságát próbálják meg leredukálni, ami azt jelenti, hogy ha az áram, távhőszolgáltatás, valamint a víz- és csatornahasználat díjában van elmaradás, továbbá kommunális hulladékkezelési díjtartozás áll fenn, vagy lakbértartozása van, illetve hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjtartozás rendezetlen, akkor ezt az összeget ezek visszafizetésére kell fordítani. Az önkormányzat még a díjhátralék összegét is maximalizálja a jogosultság megállapításánál, valamint a folyósított összegnél is van egy plafon.
Gyermekintézményi térítési díjkedvezmény: a gyermekek napközi ellátására fordítandó, szociális alapon juttatott térítés. Itt nem csak a jövedelemhatár van megállapítva, hanem a gyerekek számától is függ a támogatás mértéke.
Gyógyfürdő belépő igénylése: Ez igazából önmagáért beszél, hiszen gyógyfürdőbe történő belépéshez nyújt segítséget, mégpedig a nyugdíjasoknak, ha a településen működik ilyen fürdő, vagy más gyógyászati intézmény, ahol igénybe lehet venni az önkormányzat által kiállított belépőt.
Hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjtámogatás: Ennek a támogatásnak a lényege is a nevében van, amit akkor szokott nyújtani az önkormányzat, ha az illetékességi területén élő lakó betöltötte a 70. életévét. A jogosult így mentesül a szemétszállítási díj alól, azonban ez nem korlátlan, mert meg van határozva egy konténer űrtartalom, ameddig az önkormányzat átvállalja a hulladék elszállításának díját.
Közétkeztetés: természetesen itt is vizsgálandó a szociálisan rászorultság ténye. Ilyen esetben a hivatal megállapítja azt az intézményt, ahonnan elviheti a jogosult a napi ételadagját.
Kelengye támogatást a gyermek születése esetén folyósítják, és úgyszintén rászorultsági alapon. Ez egy egyszeri összeg és általában utalvány formájában kapja meg a jogosult, hogy az valóban arra legyen fordítva, amire kell.
Lakásfenntartási támogatás, pedig azoknak ad segítséget, akiknek nincs vagyona, de az egy főre jutó jövedelme sem éri el az önkormányzat által megállapított mértéket, sőt a lakás egy főre jutó négyzetmétere is korlátok közé van szorítva.
Önkormányzati segély is egy segélyfajta, nem az összefoglaló neve az eddig taglalt segélyeknek. Ez viszont a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerülteknek nyújt mentőövet. Ezen belül még további alfajták léteznek, mint például ha több gyerek születik egy időben, hiszen annak eltartása rendkívüli terheket ró egy családra, így az önkormányzat ebben szerepet kíván vállalni. Ezen kívül még az időszakosan, legfeljebb hat hónapi időtartamig juttatott segély létezik, amit rászorultság mértékétől függ és a különféle jogcímen, mondjuk temetés, vagy gyógyszerköltség fedezésére, vagy betegség okán kap meg az igénylő.
Óvodáztatási támogatás, ami az óvodába járást hivatott ösztönözni. Azon családnak jár, ahol rendszeres gyerekvédelmi támogatást is kapnak, vagyis rászorultnak kell úgymond lennie, és a gyerek 4 éves kora előtt be kell íratni az óvodába.
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény: ezt általában Erzsébet utalvány formájában adja a hivatal, és étkeztetésre, valamint ruházatra, iskoláztatásra használható fel. A hátrányos, valamint halmozottan hátrányos helyzetűeknél magasabb összegben folyósítják.
Szociális lakbértámogatás annyiban különbözik a lakásfenntartási támogatástól, hogy itt ez azoknak jár, akik önkormányzati tulajdonú lakásban laknak és azt bérlik. Ekkor a lakbérből levonnak egy bizonyos összeget, míg a lakásfenntartási támogatáskor a közüzemi számlákhoz járul hozzá a hivatal.
Vannak önkormányzatok, melyek például adnak rendszeres vagy rendkívüli támogatásokat is. Rendkívüli támogatásként adhat önkormányzati rendeletben megállapított feltételekkel eseti szociális támogatást, vagy temetési segélyt, rendkívüli gyermekvédelmi támogatást, télen tüzifa támogatás, iskolakezdési támogatás és időskorúak támogatását is.