A Büntető törvénykönyv (továbbiakban Btk.) tartalmazza az egyes bűncselekmények törvényi tényállását és azok büntetési tételét. A büntetési tételek számtalan dologtól függnek. Minden bűncselekménynek más és más a büntetési tétele, azon belül is a fokozata, hogy azért fogház, börtön vagy fegyház jár. Függ a minősítő körülménytől, függ az enyhítő és súlyosbító körülményektől és még sorolhatnánk.
A Büntető Törvénykönyv felsorolja a büntethetőség megszűnésének okait. Ezek közül az egyik lényeges az elévülés, valamint a tevékeny megbánás és a kegyelem
A büntethetőség elévüla büntetési tétel felső határának megfelelő idő, de legalább öt év elteltével, pl. vegyük a kábítószer birtoklást:
A Btk. 178. § (1) szerint aki kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Vagyis, ha az alapesetet követi el, akkor a büntetési tétel felső határa 5 év, akkor ennek megfelelő idő alatt évül el. ha nem az alapesetet követi el, hanem a (2) szerint A büntetés
a)2-8 évig terjedő szabadságvesztés, ha
aa) üzletszerűen,
ab) bűnszövetségben,
ac) hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként, e minőséget felhasználva, akkor 8 év az elévülési idő, ha pedig jelentős mennyiségű kábítószerre követi el, akkor 10 év alatt évül el a büntethetőség.Aki kábítószert fogyaszt, illetve csekély mennyiségű kábítószert fogyasztás céljából megszerez vagy tart, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, azaz 2 év az elévülés.
KORRUPCIÓS BŰNCSELEKMÉNYEK elévülési ideje 12 év, ami az alábbiak: Vesztegetés; Vesztegetés elfogadása; Hivatali vesztegetés; Hivatali vesztegetés elfogadása; Vesztegetés bírósági vagy hatósági eljárásban; Vesztegetés elfogadása bírósági vagy hatósági eljárásban; Befolyás vásárlása; Befolyással üzérkedés; Korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása
Nem évül el a büntethetősége, vagyis bármikor felelősségre vonható élete végéig, aki az alábbi bűncselekmények valamelyikét követte el:
Az emberiesség elleni bűncselekmények, mint pl. a népirtás, apartheid és a háborús bűncselekmények, mint a túlélők megölésére utasítás, tiltott sorozás, nemzetközi szerződés által tiltott fegyver alkalmazása.
Továbbá nem évül el soha az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények, ezek többek között: az emberölés minősített esetei, mint az előre kitervelten, vagy nyereségvágyból, aljas indokból vagy célból, tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére … stb. Kábítószer kereskedelem jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetve (jelentős mennyiségű, ha az adott kábítószerre meghatározott csekély mennyiség felső határának hússzorosát meghaladja),. Emberrablás emberkereskedelem 14 évet be nem töltött sérelmére. a hazaárulás minősített esete.
Valamint a nemi élet szabadsága és nemi erkölcs elleni bűncselekmények, melyek ötévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő bűncselekmények, ha a bűncselekmény sértettje a bűncselekmény elkövetésekor a 18 életévét nem töltötte be. Vagyis a Szexuális kényszerítés (Aki mást szexuális cselekményre vagy annak eltűrésére kényszerít); Szexuális erőszak; Szexuális visszaélés; kerítés; Prostitúció elősegítése; Gyermekprostitúció kihasználása; Gyermekpornográfia;
Az elévülés kezdő napja befejezett bűncselekmény esetén az a nap, amikor a törvényi tényállás megvalósul, kísérlet és előkészület esetén az a nap, amikor az ezeket megvalósító cselekmény véget ér, olyan bűncselekménnél, amely kötelesség teljesítésének elmulasztása, az a nap, amikor az elkövető még a Btk-ban megállapított következmény nélkül eleget tehetne kötelességének, a jogellenes állapot fenntartása-bűncseleményeknél az a nap, amikor ez az állapot megszűnik.
Az elévülést félbeszakítja a bíróságnak, az ügyészségnek, a nyomozó hatóságnak az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított büntetőeljárási cselekménye. A félbeszakítás napján az elévülés határideje ismét elkezdődik.
Ha a büntetőeljárást felfüggesztik, a tartama az elévülés határidejébe nem számít be. Kivéve ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, ismeretlen helyen tartózkodik, vagy kóros elmeállapotú lett, ha a terhelt külföldön ismert helyen tartózkodik és a büntetőeljárás a távollétében nem folytatható le. Próbára bocsátás esetén a próbaidő tartama és a jóvátételi munka tartama az elévülésbe nem számít bele.
A tevékeny megbánáslényege a nevében benne van, vagyis az elkövető bevallja tettét, mielőtt eljutna az ügye a bíróság elé. Megbánja, jóvá akarja tenni tettét, amit az igazságszolgáltatás a büntetés elengedésével „jutalmaz”. Viszont nem minden bűncselekmény esetén van erre lehetőség, inkább a kisebb súlyú bűncselekmények esetén van erre esély.
Tevékeny megbánás címén nem büntethető, aki az élet, testi épség és az egészség elleni, az emberi szabadság elleni, az emberi méltóság és egyes alapvető jogok elleni, a közlekedési, a vagyon elleni, illetve a szellemi tulajdonjog elleni vétség vagy háromévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett pl:
- könnyű testi sértés
- foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés
- segítségnyújtás elmulasztása vétsége
- gondozási kötelezettség elmulasztása
- emberkereskedelemre irányuló előkészület
- közösség tagja elleni erőszakra irányuló előkészület
- személyes adattal visszaélés
- közérdekű adattal visszaélés
- magánlaksértés (kivéve, ha éjjel, fegyveresen, csoportosan vagy felfegyverkezve megy be)
- zaklatás
- magántitok, levéltitok megsértése
- rágalmazás, becsületsértés, kegyeletsértés
- becsület csorbítására alkalmaz hang vagy képfelvétel készítése.
- a közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény előkészülete
- közúti baleset okozása alapeset
- járművezetés ittas állapotban; Járművezetés bódult állapotban alapeset és ha súlyos testi sértést okoz.
- járművezetés tiltott átengedése
- cserbenhagyás
Ha ezen cselekmények elkövetését a vádemelésig beismerte, és közvetítői eljárás keretében a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette.
A beismerés és megbánás tanúsítása mindig kifizetődő, mert a büntetést korlátlanul enyhítheti a bíróság azon esetekben is, ha a fenti bűncselekményeknél az ötévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetését a vádemelésig beismerte az elkövető és közvetítői eljárásban megállapodás születik, mely szerint a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette.
Minden hiába azonban, ha az elkövető többszörös vagy különös visszaeső, a bűncselekményt bűnszervezetben követte el, vagy a bűncselekménye halált okozott. Ezekben az esetekben nincs lehetőség a fent részletezettekre, nincs kibúvó a büntetés alól.
Vélemény, hozzászólás?