
A cégbejegyzésre vonatkozó szabályok a legutóbb az eljárás illetéke, költsége tekintetében változtak. A cégbejegyzésre már akár egy óra is elegendő volt, azonban ismét változott eljárásjogi szabályok szerint ritka az ilyen gyors cégbejegyzés, viszont 500 ezerrel már nem lehet céget alapítani, mint korábban. A minimális törzstőke 3 millió forint.
Viszont a legfontosabb, hogy cégalapítás előtt első körben ne ügyvédet, hanem egy könyvelőt keressünk fel, hogy az általunk végezni kívánt tevékenység, szolgáltatás esetében melyik a legmegfelelőbb cégforma, melyikben hogyan kell adózni…stb. Miután ezt alaposan átbeszéltük egy könyvelővel, utána jöhet az ügyvéd.
A cégalapítás és a cégbejegyzés egyre bonyolultabb dolog, nem úgy, mint pár évvel ezelőtt, amikor az ügyvéd által megszerkesztett iratokkal és a kitöltött nyomtatvánnyal besétáltunk a cégbíróságra és beadtuk a szükséges papírokat, majd az érkeztetett nyomtatvánnyal elsétáltunk. A cégbejegyzés folyamata jó pár éve (2008.) megváltozott, mikor bevezették az elektronikus eljárásokat.
Cégalapítástól eltiltás:
Ha a céggel szemben kényszertörlés volt, akkor a vezető tisztségviselőt, a korlátlanul felelős tagot eltiltja a cégbíróság. Ez akkor következik be, ha a bejelentett követelések összértéke eléri a 100 000 forintot, a cégbíróság eltiltja azt a személyt is, aki a kényszertörlési eljárás megindítását megelőző évben vezető tisztségviselő, korlátlanul felelős tag, korlátolt tagi felelősséggel működő gazdasági társaságban többségi befolyással rendelkező tag volt.
Az eltiltás különbséget tesz a követelés összege szerint:
- 500 000 forint összértéket meg nem haladó bejelentett követelések esetén 1 évre,
- 500 000 forint és 3 millió forint közötti bejelentett követelések esetén 3 évre; 3millió forint összértékű és azt meghaladó bejelentett követelések esetén 5 évre eltiltja.
Akit a cégbíróság eltiltott, az addig nem szerezhet gazdasági társaságban többségi befolyást, nem válhat gazdasági társaság korlátlanul felelős tagjává, egyéni cég tagjává, továbbá nem lehet cég vezető tisztségviselője, cégvezetője, felügyelőbizottsági tagja sem.
A cégbejegyzésére irányuló kérelmeket ma már csak elektronikus formában lehet a cégbíróság elé beterjeszteni, amit továbbra is ügyvéd vagy közjegyző készít el és nyújt be, mivel az eljáráshoz a törvény megköveteli a jogi képviseletet, valamint elektronikus aláírással kell mindent ellátni és csatolni kell hozzá a megfelelő dokumentumokat is.
Az ügyvédnek kell tudnia, hogy mik azok az iratok, amiket be kell szkennelnie és megküldenie elektronikus formában a cégbíróság részére. Ezek az eljárások, vagyis a cégbejegyzés és a változás bejegyzési eljárások részben költség, és illetékmentesek. Illeték és költségmentes lett a Bt. és a Kft is, ha egyszerűsített eljárásban alapítják, vagyis, ha a tv. mellékletében található cégalapítási minta van kitöltve és beküldve a cégbíróságnak.
Egy betéti társaságért korábban ötvenezret, míg egy Kft-ért százezret kell illeték formájában megfizetni. 2017 óta azonban a Bt, KKt, Kft, egyéni cég is illetékmentes már. Ha viszont módosítani kell a cégünket, akkor továbbra is 15.000.-Ft az illetéke és 3.000.-Ft a költsége az eljárásnak.
Ha a céget létrehozni kívánó felek aláírnak minden iratot, amit az ügyvéd megszerkesztett, akkor azt 30 napon belül kell eljuttatni elektronikus formában a cégbírósághoz, máskülönben elölről kell kezdeni mindent. Ha az alapításhoz pedig engedélyt kell megszerezni, akkor a megszerzéstől 15 nap lesz a benyújtásra.
Amikor benyújtja a jogi képviselő a cégiratokat, akkor elektronikus tanúsítványt kapunk.
A legegyszerűbb módja a cég bejegyzésének, ha szerződésmintával dolgozunk, vagyis nem bonyolítjuk a helyzetet, hanem a törvényileg biztosított szerződésmintát töltjük ki helyesen.
A változások 2014-től a törvényi háttérben úgy nyilvánul meg, hogy a gazdasági törvény teljes egészében integrálódott a polgári törvénykönyvbe, így a hatályos rendelkezéseket a polgári törvénykönyvön belül kell keresnünk. A jelenlegi szabályok visszatértek a korábbi, régi Gt. szabályaira, vagyis már nem elegendő az 500 ezer forint a Kft. alapításához, hanem legalább 3 millió forintra lesz szükség. A 3 milliónak azonban nem kell feltétlenül kézpénzből állnia, mert bevihetünk apportot is a cégbe, a lényeg, hogy összesen 3 millió legyen a törzstőkéje a megalapítani kívánt cégünknek.
A már létrehozott, megalapított és bejegyzett cégeket is érinti ez a változás, hiszen nekik is módosításra és változásbejegyzésre lesz szükségük, ha meg kívánnak felelni a törvényi előírásoknak. A törvény két éves türelmi időt határoz meg arra, hogy a már bejegyzett cégek törzstőke emeléssel elérjék a 3 milliós törzstőke szintet.
Ma már nem kell heteket, vagy akár egy hónapot várni a cégbejegyzésre, mert egyszerűsített formában, vagyis a fentebb említett nyomtatvány kitöltésével kérelmezett cégalapításra már egy órán belül megjöhet a bíróságtól a bejegyző döntés.
Vélemény, hozzászólás?