2021. július 1-től a bruttó bér 100 százalékára emelkedik a CSED minden arra jogosultnak.
Kinek jár a csecsemőgondozási díj?
A szülés előtt kell 365 biztosítotti nap (nem egybefüggő), valamint a szülés alatt is biztosított kell, hogy maradjon, vagy pedig ha a biztosítás megszűnik, utána 42 napon belül szül. Ha a szülés a 42. nap utánra esik, akkor lesz csak jogosult a CSED-re, ha akkor már baleseti táppénzt kap. A CSED-et még akkor is megállapítják, ha a baleseti táppénz megszűnése utáni 28 napon belül megszületik a baba.
CSED-t kaphat az anyán kívül (a szülési szabadság még hátralévő idejére) az örökbefogadó nő is, vagy a családba fogadó gyám, de a vér szerinti apa is felveheti, ha az anya egészségi állapota miatt nem tudja gondozni a babát, vagy elhunyt. A CSED az apának az igazolt egészségi állapot idejéig tart. Az örökbe fogadás esetében ugyanez a szabály.
Az előzetes 365 nap biztosítási időbe (aminek nem kell folyamatosnak lenni) beszámít:
A biztosítás megszűnése utáni baleseti táppénz, CSED, GYED ideje, (kivéve a diplomás GYED), valamint az oktatási intézmény nappali tagozatán minimum egy év után 180 napot ismernek el, továbbá a a rehabilitációs ellátás folyósításának ideje.
Nem jár CSED arra az időre, míg megkapja a fizetését, vagy dolgozik (a nevelőszülő nem számít ide). Ha a fizetését csak részben kapja meg, az elmaradt után kapja a CSED-t.
Mennyi időre jár a CSED?
Addig jár a CSED, míg a szülési szabadság. Legfeljebb 24 hét a szülési szabadság, amiből 4 hétnek a szülés elé kell esnie, de legalább 2 hetet köteles kivenni az anya a szülési szabadságából. A szülési szabadság legkésőbb a szüléskor kezdődik. A CSED a szülés után 168. napig jár (kivéve ha koraszülött, mert akkor egy év után is jár, amikor kiengedik a gyermeket az intézményből.)
Mennyi a CSED?
2021. évi változások
2021. július 1-től jelentősen megnövekedik a csecsemőgondozási díj összege. Azoknak is emelkedni fog a csecsemőgondozási díj összege, akik már a jogszabály hatályba lepésekor kapják azt, vagy az igényüket már benyújtották. Ők is, mint minden egyes csecsemőgondozási díjra jogosulttá váló, megkapja bruttó bére 100 százalékát a hatályba lépett jogszabály szerint.
A biztosítotti jogviszonyban fennálló, az adóhatósághoz bevallott jövedelmet kell alapul venni a CSED-hez.
Ha a CSED kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik a meglévő biztosítási jogviszonyában 180 naptári napi jövedelemmel, akkor ez alapján kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. (ha megszakadt, akkor a megelőzőt nem lehet figyelembe venni). Az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni, ha a 180 napot kell összeszámolni.
Ha nincs 180 naptári napi jövedelem, de legalább 120 megvan, akkor 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani a CSED-et. Ezt akkor lehet alkalmazni, ha az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos biztosítási jogviszonya van az igénylőnek.
Ha egyik eset sem áll fenn, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad része lesz a kiszámított összeg.
Álláskeresési támogatásban részesülő személy esetében a csecsemőgondozási díj és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás alapját képező összeg harmincad részét.
Kivétel: A jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért (min. 30 nap) tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb, mert akkor ezzel fogják kiszámolni a CSED-et.
Akinek egyáltalán nincs 365 biztosítotti napja, annak a Kormányhivatal méltányosságból adhat CSED-et. A méltányossági kérelmekről külön cikkben írunk.
A CSED-et havonta egyszer, utólag folyósítják postai úton vagy bankszámlára utalással a tárgyhónap utáni hónap 10. napjáig, de legkésőbb bérfizetési napon.
Milyen kedvezmény van a CSED összegének számításakor?
Ha a gyerek a GYED, vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (volt GYES, de a rövidített név megmaradt) alatt, vagy megszűnése utáni egy éven belül születik, illetve a „megelőző” gyermek jogán a CSED alapja magasabb, akkor a magasabb alapot fogják venni továbbra is, ha a fennálló jogviszony jövedelmét vették figyelembe.
A CSED a naptári napi alap (naptári napi jövedelem) 70 %-a. A CSED bruttó, így abból szja előleget vonnak, és utána folyósítanak, viszont egészségbiztosítást és nyugdíjjárulékot nem vonnak.
Álláskeresési ellátásban részesülők CSED alapja a minimálbér lesz.
Az igénylés menete:
A kérelmeket, vagyis a kitöltött nyomtatványokat a munkáltatóhoz kell benyújtani akkor is, ha az megszűnt. A munkáltató pedig az OEP számítógépes programjával fogja kitölteni a kérelmet és foglalkoztatói igazolással együtt nyújtja be. Ha jogutód nélkül szűnt meg a munkáltató, akkor a lakóhely szerinti kormányhivatalhoz ügyfélkapun keresztülnyújtható be.
OEP nyomtatványon kell benyújtani a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” nevű nyomtatvánnyal együtt, míg az egyéni vállalkozó, őstermelő, ún. önfoglalkoztató kérelmét az “Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez” megnevezésű nyomtatványon.
De benyújtható a “Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez”nevű nyomtatványon is értelemszerűen.
A kérelem mellékletei:
- Ha a CSED-et a szülés után igénylik, akkor a születési anyakönyvi kivonatot (vagy TAJ szám igazolványt).
- Ha örökbefogadás történt, akkor gyámhatósági határozat és örökbefogadási szándékigazolás.
- Ha megszűnt a biztosítási jogviszony, vagy a szülés előtt 2 éven belül más volt a munkáltató, akkor „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” nyomtatványt. Ha a fentiek alapján az apa akarja igénybe venni, akkor a “Nyilatkozat csecsemőgondozási díj megállapításához” nyomtatványt.
- Ha A CSED-et a szülés előtt igénylik, terhes állományba vételt igazoló orvosi igazolást, vagy várandósgondozási könyv másolatát.
Legfeljebb 6 hónapra lehet érvényesíteni a CSED-et visszamenőleg az igénybejelentéstől.
Az ügyintézési határidő 8 nap, ha minden adat és irat rendelkezésre áll, egyébként 21 nap. A hiánypótlás sem számít bele a határidőbe. Ha a CSED kérelmet hamarabb benyújtják, mint a szülés előtti 28. nap, akkor is a 28. napon kezdődik az elbírálás.
Ha a CSED-re jogosult meghal, akkor a következő sorrendben kérhetik a fel nem vett díjat: közös háztartásban élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő, testvér, illetve ezek hiányában az örökös. A halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése napjától egy éven belül lehet benyújtani a szükséges nyomtatványokat.
Összefonódás a TGYS-el:
Ha TGYS jogosultsági kezdő napja 2015.01.01. előtti napra esik, akkor az ellátás TGYS néven fog futni. Ha pedig 2014.12.31. után, CSED iránti kérelemként bírálják el.
Vélemény, hozzászólás?