Megjelent a jegybanki alapkamat mértékéről szóló 22/2021. (VII. 27.) MNB rendelet. A rendelet 2021. július 28-án, szerdán lépett hatályba.
A rendelet szerint a jegybanki alapkamat mértéke 1,20%-ra növekedett. Az alapkamatot 0,90%-ról emelték fel 1,2%-ra.
1995-ben 28%-os jegybanki alapkamattal is találkozhattunk, de még 1998-ban is 20 felett volt az alapkamat. Fokozatos csökkentésére 2011 évtől került sor.
Jegybanki alapkamat alakulását itt tekinthetjük meg:
https://www.nav.gov.hu/nav/szolgaltatasok/jegybank/jegybanki_alapkamat.html
Magyarországon a jegybank a Magyar Nemzeti Bank (MNB), melynek feladata az ország pénzügyi politikájának a meghatározása. MNB célja az árstabilitás elérése valamint fenntartása, és a hosszú távú gazdasági növekedés biztosítása. Ahhoz, hogy ezeket a célokat elérje, alacsony szinten kell tartani az inflációt, vagyis stabilizálni kell az árakat.
MNB az inflációs célt a fogyasztói árak 3%-os átlagos emelkedésében határozta meg.
MNB feladata az is, hogy meg kell őrizni a forint értékét a többi devizával szemben, továbbá a jegybank hitelező is, mert kölcsönt nyújthat azon bankoknak, melyeknek szüksége van rá.
Felügyeli a pénzügyi rendszer stabilitását, a kereskedelmi bankok tevékenységét és a banki ügyleteket is.
A jegybanki alapkamat meghatározása a Monetáris Tanács feladata, mely időszakonként ülésezik. Az MNB elnöke, alelnökei valamint vezető közgazdászok alkotják a Monetáris Tanácsot.
Azt, hogy mikor emelik vagy csökkentik a jegybanki alapkamatot, nem lehet tudni, viszont a járványhelyzet miatt kialakult gazdasági válsághelyzet okán szinte valamennyi országban csökkentették a jegybanki alapkamatot.
Magyarországon az alapkamatot a 2011. év végétől kezdődően 7,0 százalékról 2016. év közepéig fokozatosan 0,9%-ig csökkentették.
Milyen hatása van mindez a hitelekre?
A jegybanki alapkamat növekedésének közvetetten van hatása a hitelekre, mert a jegybanki alapkamat növekedésével a változó kamatozású hitelek referencia kamatai is nőnek. A Magyarországon felvett rövid kamatperiódusú, legfeljebb 12 hónapra rögzített kamattal felvehető jelzáloghitelek referencia kamatait a BUBOR (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb), míg a hosszabb kamatperiódusú kölcsönök kamatszintjére a BIRS – (Budapest Interest Rate Swap – Budapesti Kamatswap Ügyletek) és az Államadósság Központ Kezelő által meghatározott referenciahozam (ÁKK) gyakorolnak hatást.
Azonban a fix kamatozású hiteleket egyáltalán nem befolyásolja a jegybanki alapkamat.
Vélemény, hozzászólás?