
A jövedelemigazolásban szerepel az adózó valamennyi adózással összefüggő adata, melyet meghatározott és a NAV honlapjáról is letölthető nyomtatványon lehet kérelmezni a NAV ügyfélszolgálatain.
A Jövedelemigazolásnak két fajtája van. Egyrészt az adóhatóság által kérelemre kiállított jövedelemigazolás, másrészt meg a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás. Mindkettőnek mások a szabályai, ezt tekintjük át a következőkben, és azt, hogy igényelhetünk meg egyiket illetve másikat.
Ha a bank kér tőlünk munkáltatói jövedelemigazolást, akkor szeretik a saját nyomtatványukat használni erre a célra, így hiteligénylés, kölcsön esetén használjuk az adott bank nyomtatványát.
Az adóhatóság által kiállított jövedelemigazolás kiállítása kérelemre történik, ami pedig benne szerepel, az a kiállítás napján a hatóság nyilvántartásában lévő adatok. A jövedelemigazolást kizárólag magyar nyelven állítják ki ugyanúgy, mint az adóigazolást is.
A jövedelemigazolással a NAV igazolja a jogszabályban szereplő tényeket, amik az adóévenkénti bevallott, illetve a munkáltatói, …stb. jövedelem, valamint személyi jövedelemadó, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szerint adózott bevétel összegét és az ekho-fizetési kötelezettséget.
Az adóhivatal csak lezárt adóév után tudja kiállítani a jövedelemigazolást.
A jövedelemigazolást nem tud kiadni az adóhatóság, ha az adózó az szja-ról és az EVA-ról nem nyújtott be bevallást, nyilatkozatban nem kérte a munkáltatói adó-megállapítást.
Azok az adózók, akik bevallásaikat elektronikusan kell, hogy megtegyék, azoknak az igazolást is elektronikusan kell kérniük. Ez az ügyfélkapun keresztül történik meg. (jelszót és felhasználónevet a lakóhely szerinti önkormányzatnál kell igényelnünk.)
A munkáltatói jövedelemigazolás
Mivel megváltoztak az egészségbiztosításra vonatkozó szabályok, és mivel ez a tény érinti a munkáltatói jövedelemigazolás szabályait is, ezek is módosultak.
Korábban kötelező volt a munkaviszony megszűnésével vagy megszüntetésével egy időben megcsinálni a munkáltatónak a jövedelemigazolást, és a volt munkavállalónak odaadni.
Ez a jogszabály módosítások hatására úgy változott, hogy csökkentsék a cégekre nehezedő adminisztrációs terheket, hogy csak a munkavállaló kérelmére kell kiállítani ezt a jövedelemigazolást.
A jövedelemigazolás tartalma a jogcímenként felsorolt adóköteles összegek, melyeket az elmúlt évben a munkavállaló részére fizetett ki a munkáltató. A levont SZJA és adóelőleg és az alapját képező összegek, valamint a külön adózó jövedelmek, az adókedvezmények mind szerepelnek a jövedelemigazoláson. Ezen túlmenően tartalmát képező tételeket a törvény tartalmazza.
Jövedelemigazolásra sokszor szüksége lehet, például szociális alapon nyújtott támogatások igényléséhez, vagy hitel felvételéhez kérheti a bank, de bíróság is kéri, ha peres eljárásunk van folyamatban és abban kérjük a költségmentességet. Viszont, ha konkrét ügyintézéshez kell használnunk, akkor figyelnünk kell arra, hogy a kiállítástól 30 napon át lesz csak érvényes és felhasználható. Ha lejár a 30 nap, újat kell kérnünk.
A jövedelemigazolások iránti kérelem illeték és költségmentes.
/tájékoztató jellegű iratminta munkáltatói jövedelemigazoláshoz/
Munkáltatói keresetigazolás
Munkáltató: ……………………………………………..
székhelye: …………………………………………………..
képviselője: ………………………………………………..
adószáma: …………………………………………………..
Munkáltató részéről hivatalosan igazolom, hogy alulírott:
Munkavállaló:………………………………………………..
születési helye; ideje: …………………………………………
anyja neve: …………………………………………………..
………………………………………… napjától áll alkalmazásunkban.
Jelenleg felmondás alatt (megfelelőt aláhúzni)
áll nem áll
A munkavállaló
20…….. …………………………………….. hónapban elért keresete (levonások nélkül)
nettó:………………………………………… Ft.
A keresetet nettó: …………………………… Ft. …………………………………………
jogcímű levonás terheli.
Kelt: …………………..év ………….hónap……………………nap
……………………………………….
Cégszerű aláírás
Vélemény, hozzászólás?