Mit jelent az, hogy gépjármű üzembentartó?

A gépjármű üzembentartó és a gépjármű tulajdonos két külön fogalom, ami össze is fonódhat, de el is válhat egymástól. Fontos tisztázni, hogy mik a különbségek, mivel mindkét kategóriához más jogok és más kötelezettségek is tapadnak. Üzembentartó lehet természetes személy, vagy cég is, ha Magyarországon van a székhelye, illetve lakhelye.

Kormányhivatali Üzembentartói szerződés minta itt tölthető le.

Minden gépjárműnek van tulajdonosa, és üzemben tartója is, de lehet, hogy ez egy és ugyanazon személy, ám gyakran ez két külön személyt takar. A tulajdonos élhet azzal a döntési joggal, hogy a gépjármű üzemeltetését átengedi másnak.

Az üzemben tartás viszont nem csupán annyit jelent, hogy fogjuk az autónkat és odaadjuk másnak, vagy kölcsönadjuk. Az üzemben tartói jogot be kell jegyezni a gépjármű okmányaiba. A gépjármű üzemeltetése azonban nem csak azzal jár, hogy az üzembentartó vezetheti az autót, hanem az azzal járó kötelezettségeket is teljesítenie kell. Fizetnie kell a gépjármű felelősségbiztosítást, a súlyadót és bejelentenie, ha adataiban bármilyen változás is következik be. Ez azért is nagyon fontos, mert ha nem jelentjük be, hogy már más az üzembentartó, akkor a korábbi üzembentartó fogja továbbra is viselni a terheket a járművel kapcsolatban.

Az üzemben tartói jogról a tulajdonos és az üzemben tartó szerződésben egyezik meg, amiben rögzítik, hogy az üzemben-tartás átengedése ingyenesen vagy ellenérték fejében történik.

Az üzemben tartó szinte mindent tehet a járművel, úgy használhatja, mintha a sajátja lenne, azonban nem adhatja el. Az üzemben tartó gyakorolhatja a gépkocsi fenntartásával és használatával kapcsolatos minden jogot, amelyek:a jármű időszakos vizsgálata, forgalomból ideiglenes kivonás, kivonás megszüntetés, ismételt forgalomba helyeztetés, adatváltozás bejelentés, forgalmi engedély, rendszámtábla, érvényesítő címke, környezetvédelmi plakett és a regisztrációs matrica pótoltatása. A tulajdonos pedig egyoldalú nyilatkozattal vissza is vonhatja a jog átengedését, amit bemutat a hatóság előtt és egyúttal az új üzembentartót is bejegyzik (ha nincs másik, akkor a tulajdonost)

Ha balesetet okozna a járművel az üzemben tartó, akkor azért nyilvánvalóan nem a tulajdonos fog felelni, hiszen nem az okozta.

A közúti közlekedés szabályairól szóló törvény is kimondja, hogy ha egy gépjárműnek üzemben tartói jogát átengedik, akkor azt be kell jegyeztetni a gépjármű nyilvántartásba.

Az üzembentartói jog változását az okmányirodában kell elintézni, és ekkor már a kötelező biztosítást is az üzemben tartó nevére kell megkötni. A bejelentést a kormányablakoknál is meg lehet tenni. Ezen a linken keresheti ki a lakhelyéhez legközelebb eső kormányablakot.

A járműnyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonosa (vagy képviseletében eljáró, akit meghatalmazott) jelentheti be az üzembentartót a Kormányhivatalokban vagy akár a Kormányablakoknál. A bejelentésre olyan forgalmi engedélyt adnak ki, ami már az üzembentartó adatait fogja tartalmazni.

A jogszabály szerint a jármű tulajdonosa az üzembentartó személyének változását 15 napon belül köteles bejelenteni. A bejelentéshez olyan okirat kell, ami tanúsítja, hogy a tulajdonos átengedte az üzemben tartói jogot. Ez teljes bizonyítóerejű magánokirat(pl. két tanú is aláírta), vagy ügyvéd ellenjegyzése áll a szerződésen…

Ha a gépjármű törzskönyv jogosítottja nem járul hozzá, akkor az üzemben tartói jog átruházás nem kerülhet be a nyilvántartásba.

Mennyibe kerül a bejelentés? A forgalmi engedély 6000 forint illeték, az igazolólap 4800 forint(lassú jármű és a pótkocsi, valamint négykerekű segédmotoros kerékpárnál).

Mi kell a bejelentéshez?

Személyi okmányokat, az eljárási díj befizetéséről igazolást, a vagyonszerzési illeték tanúsítását (az illeték a jármű tulajdonszerzési illeték negyede), illetve a 3,5 tonnánál nagyobb tehergépjárműnél és autóbusznál a székhely vagy telephely (ahol a járművet tárolják) szerinti település jegyzője igazolását.

Ezen kívül kell a forgalmi, a fent említett okirat az üzembentartói jog átengedésről, és a meghatalmazás, ha nem személyesen jár el a tulajdonos.

Általában a nyilvántartásba vétel és az új forgalmi kiadása azonnal megtörténik, de egyébként az ügyintézési határidő 21 nap. 8 nap az ügyintézési határidő, ha a kérelem és valamennyi mellékletei rendelkezésre állnak, a tényállás tisztázott és nincs ellenérdekű ügyfél.