Törzskönyv a jármű tulajdonjogát igazoló okirat, de a jármű közúti forgalomban való részvételének nem feltétele a törzskönyv. Az ellenkező bizonyításáig a törzskönyvet birtoklót kell a jármű tulajdonosának tekinteni. Elektronikus ügyintézésre nincs lehetőség.
Ha törzskönyv elveszett vagy megsemmisült, megrongálódott és ezért pótolni kell, igazolnunk kell a jármű tulajdonjogát, majd kérelmezhetünk másikat. (meghatalmazással is el lehet járni).
Szükséges a személyi igazolvány, lakcímkártya, meghatalmazás esetén meghatalmazás, cég esetén aláírási címpéldány és cégkivonat. Törzskönyv pótlása esetén az okmány elvesztéséről, eltulajdonításáról (a rendőrségi feljelentésről szóló jegyzőkönyv), megsemmisüléséről szóló jegyzőkönyv és az illeték megfizetéséről szóló igazolás.
Mennyibe kerül a törzskönyv pótlása?
Az ellopott okmányok pótlásával kapcsolatos eljárás illetékmentes, egyébként a törzskönyv kiállítása 6000 forintba kerül, melyet illeték formájában kell megfizetni.
Illetékmentes még a törzskönyv cseréje az alábbi esetekben is:
- családi állapotból eredő névváltozás miatti,
- a hatóság téves bejegyzésén alapuló
- az okmány gyártáshibás
- ha kérelemre az okmányiroda vezetője (jegyző) személyes költségmentességet engedélyezett
Okmányirodában lehet intézni.
A törzskönyv legyártásának indíta a hiánytalanul benyújtott kérelem eseténazonnal, egyébként a benyújtást követő8 napon belültörténik, kivéve, ha pótlásról van szó.
Az elveszett, eltulajdonított, megsemmisült törzskönyv csak azt követő naptól pótolható, hogy sorszámát a Magyar Közlöny mellékletében, a Hivatalos Értesítőben közzétették, majd eltelt 15 nap és miután legyártották kipostázzák, illetve átvehető az okmányirodában.
Mit tartalmazhat a Törzskönyv ” hivatalos feljegyzések” rovata?
Pl.: „elidegenítési tilalom az állam javára fenntartva” bejegyzést, ha a jármű országba történő behozatalára, beszerzésére, forgalomba helyezésére az állami, közterhek alóli mentesség, kedvezménnyel került sor, vagy ha beszerzésére az állami támogatással vagy kezességvállalással került sor, vagy a „haszonélvezeti joggal terhelt” „közös tulajdon” „előzetes eredetiségvizsgálat alól mentesült”.
A törzskönyvben és a nyilvántartásban tulajdonosként azt lehet feltüntetni, aki a jármű tulajdonjogának jogszerű megszerzését, származását, továbbá eredetiségét igazolja.
Mivel igazolhatjuk a jármű tulajdonjogát? Az adásvételi szerződés; a jármű kereskedelmi értékesítéséről szóló a jármű azonosító adatait tartalmazó számla; a harmadik országból behozott járműveknél külföldi hatóság által a forgalomba helyezéskor kiadott okmányok; árverési jegyzőkönyv; a gyártó számlája; jogerős bírósági határozat; hagyatékátadó végzés; ajándékozást igazoló okirat; összeépítési engedély; járműkísérő lap.
Vélemény, hozzászólás?